Nie bądź taki Hop

2014-07-09 22.08.31AleBrowar jako kolejny postanowił wypuścić piwo zbudowane wyłącznie na polskim chmielu – jednym chmielu. Już wyrażałem swoje zachwyty wobec takiej idei przy okazji PLONa, pierwszego chyba w Polsce piwa (przynajmniej nowej fali) uwarzonego wg tej idei.

Im więcej jednak piw przez gardło me się przelało, tym ekscytacja coraz mniejsza. Prawda jest taka, że te nasze polskie chmiele to jakimś turbo aromatem nie powalają. I Hop Sasa (bo tak nazywa się ten single hop AleBrowaru) utwierdza mnie w tej opinii. Jest to piwo smaczne, owszem, ale trochę płaskie w smaku – daleko mu do rasowych piw spod bandery IPA (a za taką to piwo się ma: Polish IPA).

Piwa takie traktuję coraz bardziej jako ciekawostkę i fajną ideę, coraz mniej jako obiekt pożądania dla kubków smakowych. Być może jest to kwestia utrwalenia chmielowych aromatów w piwie – gdzieś spotkałem się z opinią, że to piwo – na świeżo, z kranu – było super. W butelce natomiast rozczarowało.

Myślę, że jeśli mamy podkreślać polski akcent w temacie piw, to powinniśmy iść raczej w kierunku Grodziskiego – typowo polskiemu rodzajowi piwa, który bardzo dobrze nam wychodzi, świetnie smakuje, jest bardzo charakterystyczny i idealny na lato.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *